Számos olyan veszélyhelyzettel szembesül a Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége, amelyekre nincsenek megfelelő szakembereik, ezért is volt kézenfekvő, amikor barlangászok, hegymászók és búvárok megalapították a Multisalva egyesületet Fülöp Szabolcs vezetésével. A tagság legnagyobb része hobbiból siklóernyőzött, búvárkodott vagy épp barlangászott, az egyesületen belül pedig olyan képzéseken vettek részt, hogy bizonyos esetekben már profi oktatói is lettek a hobbinak, amit a közösség szolgálatába állítottak.
Az egyesület tagjai például azok, akik a hegyimentői lettek Szatmár megyének. Mivel ugyanis a tervek szerint komoly és keresett sípályálya lesz a megyének, kötelezően kell legyenek hegyimentők is, akik segítenek a bajba jutottakon. A Megyei Tanáccsal folytatott együttműködés során már 12 személy rendelkezik hivatalos hegyimentői képesítéssel és további négy személy készül a vizsgára.
A Felsőtisza-vidéki Búvár és Mentő Közhasznú Egyesülettel közös projektjük révén további szakembereket képeztek, így még szélesebb lett a lehetőségek sora, ahol bevethetők lettek. Hárman mentőbúvárként vizsgáztak, hatan vízimentői képzésen vettek részt, öten háti-motoros siklóernyővel tanultak meg közlekedni - ez nagy segítség eltűnt kirándulók utáni kutatásban -, és két kutyás mentőt és természetesen két ebet is kiképeztek. A "szakik" között van barlangi mentő is, s bár barlangból kevés van Szatmár megyében, tudásuk városi környezetben is kiválóan kamatoztatható, például gödrökből való mentéskor. Emellett az önkéntesek sítanfolyamon, kisgép-vezetői tanfolyamon is részt vettek, sőt, még román, angol és magyar nyelvtanfolyamra is jártak.
S a már kiképzett profi mentők mellett körvonalazódni látszik az "utánpótlás" is. Az egyesületben sport-kategóriás képzéssel rendelkezők is helyet kaptak, akik gyakorlással éles helyzetben is bevethetők lesznek. Az "ifjoncok" között vannak nyíltvizí búvár, siklóernyős, vízimentő, barlangász alapfokú képzettséggel rendelkezők is.
Fülöp Szabolcs, az egyesület vezetője a Szatmár.ro kérdésére válaszolva elmondta: azt tervezik, hogy állandó szolgálatot hoznak létre, hogy bármikor segíteni tudjanak a bajba jutottakon vagy ki tudják egészíteni a Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének vagy éppen a rendőrségnek a munkáját.
A meglehetősen extrém hobbikkal rendelkező speciális mentők egyébként magánéletükben is kedvelik a különös szórakozásokat. Karácsony alkalmával például víz alatti karácsonyfát állítottak a Mátészalkai Uszodában, ahol együtt ünnepeltek a Felsőtisza-vidéki Búvár és Mentő Közhasznú Egyesület tagjaival.